İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi

Okunma sayısı: 5805
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi

Birleşik Krallık’ta akademik araştırma yapmak isteyen akademisyenlerin başvuru yapması gereken vize türü İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi’dir.

İngiltere’ye akademik bir araştırma yapma, uygulamalara katılma gibi çeşitli amaçlarla gidecek olan akademisyenlerin başvurması gereken bu vize türünün çeşitli başvuru şartları vardır.

İngiltere’ye gitmek isteyen akademisyenler aşağıda belirtilen şartları sağlıyor olmalı ve belirtilen belgeleri başvuru dosyasında bulundurmalıdır.

  • Akademik araştırma yapacak olan kişi, özel bir araştırma şirketi olmayan bir enstitüde çalışıyor ve işyerinden ücretli izin almış olmalıdır.
  • Akademik personel değişim programlarıyla İngiltere’de bulunacak olan kişiler ya da araştırma ve klinik uygulamalarda bulunmak isteyen doktor ve diş hekimleri de İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi türüne başvurabilirler.
  • Akademik Ziyaretçi Vizesiyle İngiltere’de bulunduğunuz süre içerisinde herhangi bir işte çalışamaz ya da iş başvurusunda bulunamazsınız.

İngiltere Akademik Ziyaret başvurusunu uzmanlarımızla yapmaya karar vermeniz halinde başvuru işlemleriniz başlatılacak ve yukarıda örnekleri verilen gerekli evraklar listesi uzmanlarımızca başvuru sahibine verilir.

  • İngiltere’de kalacağınız süre içerisindeki masraflarınızın ve yapacağınız araştırmanın finansmanının kim tarafından karşılanacağını ispatlamanız gerekmektedir.
  • Sponsorluk belgesi, sponsor olacak kişi veya kurumun maddi yeterliliklerini ve kişisel bilgilerini gösteren belgeler de başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgeler arasındandır.
  • Başvuru sahibinin banka hesap bilgileri, konaklayacağı yerin adres bilgileri, otel rezervasyonları, aldıysa uçak biletlerini vb. gösteren evraklar vb. de bireylerin güvenilir ve inandırıcı bir başvuru yapmasını sağlayacaktır.
  • İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi başvuru formunun doldurulması, gerekli dilekçelerin yazılması, İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi davetiye belgesi gibi önemli belgeler de başvuru dosyasına eklenerek başvuruya hazır hale getirilir.

Başvurunun tamamlanabilmesi için İngiltere vizesi başvuru merkezlerinden uzmanlarımızca randevu alınır ve başvuru sahipleri randevu gün ve saatinde başvuru dosyasıyla birlikte biyometrik bilgilerini görevlilere verir.

İngiltere vizesi başvuru merkezleri bu belgeleri İngiltere İstanbul Konsolosluğu’na değerlendirilmesi için gönderecektir. Başvurunun sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günü sürebilmektedir. Ancak bu süre İngiltere Konsolosluğu’nun başvuru yoğunluğuna göre uzayabilir veya kısalabilir.

İngiltere vizesi harcına ek bir ücret ödenerek kullanılabilen Öncelikli Servisler vize sonucunun daha kısa süre içerisinde çıkmasını sağlayabiliyor. Servis türlerinden birine örnek olarak Öncelikli Servis (Priority Visa Service) verilebilir. Bu servis 15 iş günü içerisinde sonuçlanabilen İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi başvurusunun 5 iş günü içerisinde sonuçlanabilmesini sağlayabilmektedir.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi türlerinden farklı olarak İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi 12 aylık süre için alınabilmektedir. Dolayısıyla diğer ziyaretçi vizeleri için geçerli olan 6 ay sınırı akademik ziyaretçilerde geçerli değildir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi, ırkçılık veya İnsan Hakları ihlali hariç, herhangi bir sebeple başvurunuz reddedildiğinde itiraz hakkınızın bulunmadığıdır. Bu sebeple ilk başvuru yapılırken dosyanızın kurallara uygun olması ve herhangi bir eksiğin olmaması büyük önem taşır.

Firmamızla irtibata geçmeniz halinde uzmanlarımız size bir evrak listesi gönderecek ve tamamladığınız belgeleri inceleyerek gerekli ise ek evraklar isteyerek başvurunun olumlu olma ihtimalini artırabileceklerdir.

İngiltere’de lisans, yüksek lisans, doktora, dil okulu, mesleki kurslar gibi çeşitli eğitimlere katılmak istiyorsanız İngiltere’de eğitim alanında uzmanlaşmış İngiltere Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

İngiltere’de hangi eğitim programlarına katılabileceğiniz, hangi şehirlerde eğitim alabileceğiniz, katılabileceğiniz eğitimlerin süresi ve ücretleri, konaklama imkanları gibi çeşitli hususlarda bilgi ve danışmanlık için tıklayınız.

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere Akademik Ziyaretçi  Vizesi ve İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında hizmet 2006 yılından beri vermekte olan bir danışmanlık şirketidir.

Başvuru yapmadan önce İngiltere Ziyaretçi Vizesi başlığı altındaki genel bilgileri inceleyebilir, uzmanlarımızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.