İngiltere Transit Vizesi

Okunma sayısı: 1909
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Transit Vizesi

İngiltere Transit Vizesi, İngiltere’den aktarma yaparak başka bir ülkeye seyahatini gerçekleştirecek olan kişilerin gittikleri ülkeye bağlı olarak almaları gerekebilen vize türüdür.

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada veya Yeni Zelanda dışındaki ülkelere seyahat ederken İngiltere’den aktarma yapacak olan kişilerin, bu ülkelere geçerli bir vizeleri olsa bile İngiltere Transit Vizesi başvurusunda bulunması gereklidir.

Ancak, ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İsviçre ve Avrupa Birliği ülkelerinden birinde oturum iznine sahip olunması durumunda İngiltere Transit Vizesi alınması gereği ortadan kalkmaktadır.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi türlerinden biri olan İngiltere Transit VizesiHavalimanı Transferi Vizesi (Direct Airside Transit Visa) ve Havayolu, Denizyolu, Karayolu Transferi Vizesi (Visitor in Transit Visa) şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Havalimanı Transferi Vizesi: İngiltere’de sınır kontrolünden geçmeden İngiltere’ye girecek olan kişilerin başka bir uçağa aktarma yapabilmeleri için başvuru yapabileceği, İngiltere’de en fazla 24 saat kalmanıza izin verilen bir İngiltere vizesi türüdür.

Bu vize sınır kontrolünden geçilerek İngiltere’ye girilebilen bir vize türü değildir.  Bu durumların aksine davranan kişiler kaçak giriş yapmış sayılacaklar ve bu durum kişilerin göçmenlik geçmişinde olumsuz bir iz bırakacaktır.

Havayolu, Denizyolu, Karayolu Transferi Vizesi (Visitor in Transit Visa): İngiltere’de sınır kontrolünden geçecek ve 48 saat içerisinde İngiltere’den havayolu, karayolu veya denizyolu gibi çeşitli ulaşım yollarıyla ayrılacak olan kişilerin başvuru yapması gereken vize türüdür.

En fazla 48 saat boyunca İngiltere’de bulunabilme izni veren bu vize sahibi iseniz, Birleşik Krallık’tan en geç 48 saat içerisinde çıkış yapmanız gerekir.

Uzun Dönem Havayolu, Denizyolu, Karayolu Transferi Vizesi (Long-Term Visitor in Transit Visa): 2- 5 ve 10 yıl süreli alınabilen ve İngiltere’ye düzenli olarak giriş-çıkış yapması gereken bireylerin başvuru yapabileceği vize türüdür. Bu vizenin başvuru/vize ücreti alınmak istenen süreye göre değişkenlik gösterecektir.

İngiltere Transit Vizesi başvuruları oldukça dikkatli yapılması gerekmekle birlikte oldukça zor ve karmaşık yapıda olan başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması vize sonucunun olumlu olma ihtimalinin artırılabilmesi için büyük önem taşır.

Başvurusunu riske etmek istemeyen ve hatasız bir başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri uzmanlarımızla irtibata geçebilirler.

İngiltere Transit Vizesi ile İngiltere’de çalışma, eğitim alma gibi haklarınız bulunmayacaktır. İngiltere’de uzun sürekli veya kısa süreli çeşitli eğitimlere katılmak isteyen bireylerin başvurması gereken vize türü İngiltere Öğrenci Vizesi türleridir. Her biri kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Detaylar için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Bunlara ek olarak İngiltere’de bu vize türüyle sağlık olanaklarından yararlanma gibi haklara sahip olamayacaksınız. İngiltere’den aktarmalı olarak seyahat edecek kişilerin, İngiltere sınırları içerisinde bulundukları süre içerisinde herhangi bir sağlık problemi yaşamaları durumunda masraflarını kendilerinin karşılaması gerekecektir. Ancak AB vatandaşı olsun olmasın herkesin ücretsiz yararlanabileceği çeşitli hizmetler bulunmaktadır.

Acil durumlar ve kazalar, bulaşıcı hastalıkların tedavisi, işkence, aile içi şiddet, cinsel saldırı gibi durumlarda alınması gerekli olan her tür tedavide İngiltere’de ücretsiz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. 

İngiltere vizesi, göçmenlik düzenlemeleri ve uygulamaları alanında uzmanlaşış danışmanlarımızdan İngiltere Transit Vizesi hakkında detaylı bilgi alabilmek için TIKLAYINIZ!