Anasayfa -> İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi

İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi

Güncellenme Tarihi: 2022-03-23 08:50:04

İngiltere’ye, aile ziyareti, iş ziyareti, akademik ziyaret, turistik geziler gibi amaçlarla yapılacak olan 6 aydan kısa süreli seyahatler İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi’ne başvurmalısınız.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi başvurusu yapan bireylere İngiltere Konsolosluğu 6 aylık, 2-5 veya 10 yıllık İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi verebilmektedir.

Ancak süresine bağlı olmaksızın İngiltere Ziyaretçi Vizesi türlerinin tamamı aşağıda verilen şartlara tabiidir. Bu şartların yanı sıra her bir İngiltere Vizesi türü için farklı koşullar da mevcuttur.

Bu koşullar hakkında detaylı bilgi için lütfen ilgili İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi türünün sayfasını inceleyiniz.

Unutulmamalıdır ki; burada verilen bilgiler, İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri ve Uygulamalarının İngiltere Ziyaretçi Vizesi ile ilgili maddeleri ve gerek İngiltere Konsolosluğunun gerekse İngiltere sınır ajansının uygulama ve yönergeleri doğrultusunda hazırlanmıştır.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi başvurusunda bulunacak olan bireylerin başvuru şartlarına uygun davranması oldukça önemlidir.

Öncelikle belirtilmesi gereken husus, İngiltere’yi ziyaret edecek olan bireylerin seyahat süresinin 6 aydan kısa olması gerekliliğidir.

Başvurduğunuz İngiltere vizesi türünün süresi ne kadar uzun olursa olsun İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi kapsamında İngiltere’de kalacağınız süre 6 aydan fazla olmamalıdır.

Burada bahsedilen 6 ay, herhangi bir 12 ay içerisindeki 6 aydır. Yani aynı 12 ay içerisinde 6 aydan az olmamak koşuluyla 2 yıllık bir İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi ile İngiltere’de toplamda 12 ay kalabilirsiniz.

İngiltere’ye gidiş amacınız farklı olduğu halde İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi ile İngiltere’ye giriş yapıp ardından asıl amacınıza uygun başvuruyu İngiltere’den yapmayı düşünüyorsanız belirtmeliyiz ki bu oldukça riskli bir davranıştır. Zira bu durum tespit edildiği takdirde başlı başına, başka hiçbir gerekçeye ihtiyaç duyulmadan, bir ret sebebi olacaktır. Dolayısıyla en baştan amacınıza uygun İngiltere Vizesi için başvuru yapmanız oldukça önemlidir.

Her ne kadar İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi ile 6 aya kadar kalabilecek olsanız bile, başvurunuzda belirttiğiniz kalış sürenizi aşmanız ve durumun gerekliliğini kanıtlayamamanız halinde bir sonraki İngiltere Vizesi başvurunuzda problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi başvurusu sırasında İngiltere’de kalacağınız süreyi spesifik olarak belirtmeniz ve İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi kapsamındaki İngiltere seyahatiniz esnasında bu süreye sadık kalmanızı öneririz.

İngiltere’ye aile ziyareti, iş ziyareti, kısa süreli eğitim ziyareti gibi çeşitli amaçlarla gitmek isteyen bireylerin bilmesi gereken önemli bir husus vardır.

İngiltere vizesi diğer ülkelere göre daha zor ve dikkat gerektiren bir başvuru süreci sonrasında alınabilecektir. İngiltere vizesi alanında uzmanlaşmış danışmanlardan destek alınması vize başvuru sürecinin başarıyla yönetilebilmesi hususunda başvuru sahiplerine büyük fayda sağlayacaktır.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi türü başvurularını alanında uzman kadroya sahip firmamızla yapmaya karar veren bireyler, başvuru işlemlerinin başlatılmasıyla birlikte İngiltere Ziyaretçi Vizesi türüne uygun başvuru evrakları listesini temin ederek başvuru dosyasını hazırlamaya başlayabilir.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi, İngiltere İş Ziyareti Vizesi, İngiltere Akademik Ziyaretçi Vizesi, İngiltere Çocuk Ziyaretçi Vizesi ve daha birçok vize türüne başvuru evrakları listesi içeriği değişmektedir.

Örnek vermek gerekirse başvuru sahiplerinin öncelikle kişisel bilgileri, maddi bilgilerini içeren evraklar ve varsa sponsorluk belgeleri, davet mektupları ve niyet mektuplarıyla başvuru dosyası hazırlanması gereklidir. Uzmanlarımız gerekli gördükleri ve başvuruyu güçlendireceğine inandıkları bilgi/belgeleri başvuru sahiplerinden talep ederek başvuru dosyasına koyulmasını önerebilecektir.

Kişi akademik amaçlı gidiyorsa bu ziyaretin kendisine ne kadar faydalı olacağı veya hangi kurum tarafından davet edildiği, aile ziyareti için gidiyorsa İngiltere’deki akrabalarıyla ilgili bilgileri, iş ziyareti (toplantı, seminer, konferans vb.) için gidiyorsa hangi kurum aracılığıyla gittiği, kendisini kimin finanse edeceği ve daha birçok hususları açıklayan evrakları başvuru dosyasına eklemelidir.

Elbette bu bilgi ve belgeler başvuru sahibinin içinde bulunduğu durum ve ziyaret amacına göre değişecektir. Bu sebeple başvuru dosyanızda hangi bilgilerin bulunması gerektiğini uzmanlarımıza danışarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca maddi durumunuzun veya sponsorunuzun maddi durumunun yeterli olduğunu ve İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi kapsamında İngiltere’de bulunacağınız süre içerisinde devlet yardımına ihtiyacınız olmayacağını belgelemeniz gerekmektedir.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi başvuru formu, İngiltere Ziyaretçi Vizesi davetiye, niyet mektubu, sponsorluk belgesi gibi evrakları da başvuru dosyasına eklenerek başvuruya hazır hale getirilir.

Başvuru dosyası bu bilgiler ışında hazırlandıktan sonra uzmanlarımızca İngiltere vizesi başvuru merkezlerinden başvuru sahibi adına kişinin uygun olduğu gün ve saate göre randevu alınır. Randevu sırasında başvuru sahipleri başvuru dosyalarını teslim eder ve görevlilerce kişilerin biyometrik bilgileri (parmak izi, göz taraması, fotoğraf) alınır.

Böylece başvuru prosedürleri tamamlanmış olur. Başvuru merkezi bireylerin biyometrik bilgilerini ve başvuru dosyasını incelenmesi için İngiltere İstanbul Konsolosluğu’na gönderir.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günüdür. Ancak İngiltere İstanbul Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre uzayabilmekte veya daha kısa süre içerisinde de açıklanabilmektedir. Vize değerlendirilme süresini kısaltabilmek için kullanılabilecek çeşitli Öncelikli Servisler mevcuttur.

İngiltere vizesi değerlendirme süresini hızlandıracak olan servislerden bir tanesi Öncelikli Servis (Priority Visa Service)’tir. Normal şartlarda 15 iş günü içerisinde sonuçlanacak olan vize sonucunun 5 iş günü içerisinde gelmesini sağlayan, vize harcına ek bir ücret ödenerek kullanılabilen bir servistir. Diğer İngiltere vizesi sonuçlanma süresini kısaltan Öncelikli Servisler için tıklayınız.

Öncelikli Servislerin kullanılıyor olması vize sonucunun olumlu olmasını garantilemeyecektir. Vize harcı gibi Öncelikli Servisler de başvuru süreci için ödenmektedir ve ödenen öncelikli servis ücretinin de vize harcı gibi iadesi yapılmamaktadır.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi ile İngiltere’ye giden kişilerin sağlık ve seyahat sigortalarını kendilerinin karşılaması gerekmektedir. Bu vize türüne sahip bireyler İngiltere’ye gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmaları İngiltere’de sağlık hizmetlerinden yararlanırken normal ücretlerin yarısından fazlasını ödememek için oldukça yararlı olacaktır.

İngiltere’de çalışma hakkının bulunmadığı ve ücret kazanılsın kazanılmasın herhangi bir çalışma faaliyetinde bulunulmasının yasak olduğu bir İngiltere vizesi türüdür. İngiltere’de bu vize sahiplerinin çalışma hakkının olmamasına rağmen 30 güne kadar eğitim alma hakkı bulunmaktadır.

Tek seferde 30 gün olarak veya daha kısa sürelerde birden fazla eğitimin toplamda 30 günü geçmemesi şartıyla İngiltere Ziyaretçi Vizesi türlerine sahip bireyler İngiltere’de eğitim alabilecektir. Yalnız, bu eğitimin mutlaka akredite olmuş bir eğitim kurumunda alınması gereklidir.

Akredite olmuş eğitim kurumlarının hangileri olduğunu, İngiltere’de nasıl eğitim alabileceğinizi, hangi eğitim programının size uygun olabileceğini İngiltere yurt dışı eğitim danışmanları ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

İngiltere eğitim danışmanları, İngiltere’de eğitim alanında uzmanlaşmış danışmanlar, İngiltere’deki eğitim programları, eğitim süreleri ve ücretleri, konaklama imkanları gibi birçok alanda bilgi ve danışmanlık verebilecektir.

İngiltere’de eğitim almak isteyen ancak araştırmaya nereden başlayacağını ve güncel, gerçeğe uygun bilgileri nereden edinebileceğini bilemeyen bireyler İngiltere yurt dışı eğitim danışmanlığı ile irtibata geçerek tüm sorularının yanıtlarını alabilirler.

Bu vize türüyle İngiltere’ye giden bireyler İngiltere’de kalma süresini uzatmak isteyebilecektir; fakat İngiltere’den İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi süresini uzatma başvurusu yapamazsınız. İngiltere’de Ankara Antlaşması Vizesi, AB Vatandaşlarının Bağımlıları için İngiltere Yerleşim Vizesi, insan hakları başvurusu gibi istisnai başvurular dışında İngiltere Ziyaretçi Vizesi uzatma başvurusu yapmak, İngiltere’de kalış süresini uzatmak mümkün olmayacaktır.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi başvuruları olumlu sonuçlanabileceği gibi olumsuz da sonuçlanabilecektir. Başvuru dosyasında bulunması gereken ancak eklenmemiş bir bilgi veya belge, gerçeğe uygun olmayan evraklar, seyahat amacına uymayan vize türüne başvuru yapılmış olması, başvuru formundaki eksiklik veya hata gibi sebeplerle İngiltere Ziyaretçi Vizesi reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Bununla beraber İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi ile İngiltere’ye ziyaret amaçlı giriş yaptıktan sonra fikrinizi değiştirmeniz ve bu değişikliğin İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra oluştuğunu ispatlayabilmeniz halinde İngiltere’den farklı bir İngiltere Vizesi türü için başvuruda bulunabilirsiniz.

İngiltere vizesi başvuru prosedürlerinin oldukça zor ve karmaşık yapıda olması sebebiyle başvuru sahipleri İngiltere vizesi hakkında uzmanlarımızdan profesyonel hizmet alarak vize reddi alma ihtimalini en aza indirebilecektir.

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir.

Firmamız danışmanlarına İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla ulaşarak tüm sorularınızı sorabilir, başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz.

"İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi" sayfası 18549 defa okundu