İngiltere Ziyaretçi Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Güncellenme Tarihi: 2019-04-09 07:25:46

İngiltere'ye 6 aydan kısa süreli olarak ve ziyaret/turistik amaçlı seyahat edecek kişilerin başvurması gereken İngiltere Vizesi türü İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi'dir. İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi türü başvurusu için gerekli evraklar başvuru sahiplerine göre çeşitlilik gösterir.

İngiltere Hükümeti uzun yıllardır İngiltere Ziyaretçi Vizesi ile turistik veya aile ziyareti gibi masum sebeplerle İngiltere'ye giriş yapan daha sonra ise İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi süresi dolmasına rağmen ülkeden çıkış yapmayarak kaçak olarak İngiltere'de yaşamaya ve çalışmaya başlayan kişilerle mücadele etmektedir. İngiltere'ye vize sahibi olarak giriş yapılmasından itibaren İngiltere'deki kanunlara, vizenin verdiği hak ve yükümlülükler çerçevesinde uyulması gereklidir. 

İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi için gerekli evrakları belirten İngiltere Vizesi başvuru merkezi veya İngiltere Konsolosluğu tarafından hazırlanmış resmi bir liste bulunmamaktadır. İngiltere vizesi türlerine başvuruda bulunacak olan bireyler uzmanlarımızla başvuru işlemlerini sürdürmeye karar vermesi halinde vize türüne uygun gerekli evrak listesini temin edebilecektir. İngiltere vizesi başvuru evrakları listesindeki belgeleri eksiksiz olarak başvuru dosyasına eklendiktan sonra, başvuru formu doldurulur, dilekçe, niyet mektubu, sponsorluk yazısı yazılır, vize reddine itiraz ediliyorsa savunmalar hazırlanır ve başvuru dosyası başvuruya hazır hale gelmiş olur. İngiltere vizesi başvuru merkezlerinden alınan randevu gün ve saatinde başvuru dosyası ve biyometrik bilgiler görevlilere verilir. Başvuru sonucu 15 iş günü içerisinde belli olabilmektedir. 

İngiltere vizesi başvuru evrakları arasında bulunması gereken her bir belge başvuru sahibinin yaşam standartlarına ve başvurduğu vize türüne çeşitlilik gösterecektir. Bunlara örnek olarak;

  • adli sicil kaydı,
  • vize türüne uygun başvuru formu, 
  • maaş bordrosu, 
  • banka hesap bilgileri, 
  • ikametgah, iş ve eğitim bilgileri,
  • uçak biletleri, 
  • konaklamaya dair bilgiler vb. 

Yukarıdaki evraklar yalnızca örnek olarak verilmiş olup, tüm evrakların neler olabileceği hususunda detaylı bilgi için firmamızın uzmanlarına danışabilirsiniz. 

Aynı zamanda bu vize türüyle başvuru sahipleri İngiltere'de kalma amacı gütmediğini belirtmelidir. Bu sebeple bir diğer temin edilmesi gereken evraklar kişinin Türkiye'de devam eden bir yaşamı olduğunu, İngiltere'ye yalnızca geçici bir süre için seyahat edeceğini ve İngiltere'de kalmak gibi bir düşüncesi olmadığını gösteren belgeler olabilir. İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi ile yapılacak İngiltere seyahatinin yasal çerçeve içerisinde olduğu ve "ziyaret" kapsamına girdiğini gösteren, ayrıca İngiltere'de bulunulacak süreyi ve konaklama seçimini (bir evde kalınacak ise kira sözleşmesi, akraba yanında kalınacak ise yakınlık derecesinin kanıtlanması gibi) gösteren belgelerin başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.

İngiltere İstanbul Konsolosluğu tarafından değerlendirilen dosyanız vize alabileceği gibi vize reddi ile de karşılaşabilirsiniz.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan bireylere bazı vize türleriyle eğitim hakkı verilebilmektedir. Ancak bu vize türüyle kısa süreli eğitim alma hakkı bulunan bireyler uzun süreli eğitim alabilmek için İngiltere yurt dışı eğitim uzmanlarına danışarak eğitim programları, ücretleri ve eğitim süreleri hususunda detaylı bilgiyi edinebilirsiniz. 

İngiltere vizesi başvurularınızın sonucu olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilecektir. İngiltere vizesi başvuruları oldukça zor ve karmaşık yapıda olması sebebiye vize reddi alma ihtimali her zaman az olsa bulunmaktadır. İngiltere vizesi başvurularını kendi başınıza yapmanız veya alanında uzman olmayan kişilerden destek almanız sebebiyle vize reddi ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Ancak İngiltere vizesi başvuru işlemleri ve evrakları hususunda profesyonel uzmanlardan destek almanız bu ihtimalini en aza indirebilecektir. İnglitere vizesi alanında uzmanlaşmış firmamızla irtibata geçmek için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Vize reddi aldıysanız ve itiraz etmek istiyorsanız TIKLAYINIZ!

İngiltere Sınır Ajansı (UK Border Agency) tarafından İngiltere Vizesi başvuruları hakkında yayımlanmış rehber ve yapılan binlerce başvuruyu referans alan uzmanlarımız tarafından hazırlanmış İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi için gerekli evrakları içeren listeye ulaşmak için iletişim detaylarımızı kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

"İngiltere Ziyaretçi Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?" sayfası 5208 defa okundu